среда, 11 февраля 2015 г.

Динамічна пауза як один із ефективних методів забезпечення оптимізації рухової активності школяра.


Фундаментом фізичної культури є потреба людини в руховій активності. Рухова активність – необхідна умова нормального розвитку та функціонування організму. Вона не просто корисна, а життєво необхідна (як вода, їжа, повітря). Без достатньої кількості руху організм поступово втрачає життєві сили, стає чутливим до негативного впливу зовнішніх несприятливих чинників, непомітно руйнується. Потреба людини в русі становить не менше 2 години на добу. Для дитячого віку нормою є 3-4 години.
У колишні часи люди рухалися багато і іноді це теж негативно впливало на здоров'я - виникало перевтома, але от серцево-судинних захворювань і проблем з суглобами раніше було набагато менше. Наприклад, на території  Вищетарасівської сільради знаходилося дві школи: у Вищетарасівці – загальноосвітня, а у Вищетарасівці-1 (Косівка) неповна середня. Щоб отриматим повну загальну освіту учні, які мали бажання ходили (в будь-яку погоду) до школи Вищетарасівської, долаючи щодня по 5 кілометрів на дорогу плюс двічі на тиждень уроки фізичної культури, плюс рухова активність протягом дня. Ці учні (косівці), так їх називали, займали призові місця в районних змаганнях з будь якого виду спорту. Серцево-судинна система їх була більш тренованою.
А що ми можемо спостерігати зараз? Немає шкільного підвозу, учні розвертаються і йдуть додому. Недостатня рухова активність  обумовлена сучасним способом життя.  Сидяча робота сьогодні стала серйозною проблемою - справжнім бичем для нашого самопочуття і здоров'я. Перебуваючи в школі можна проспостерігати таку картину: зранку перед уроками діти сидять на підвіконні, на підлозі, по дзвонику заходять у клас – знову сидять і так цілий день, тривале перебування на учбовому місці в одній і тій же позі, а відпочинок переважно за комп’ютером або переглядом телепередач обмежують рухову активність дитини. Поступово знижується інтерес до спорту. Прийшли додому, відпочивши-невідпочивши сідають за уроки.   Ми і наші діти сидимо постійно на роботі, в школі, за комп'ютером, потім сидимо в машині, автобусі, потім удома - на дивані або знову за комп'ютером. Хвороб при цьому розвивається безліч, тому що найсильніше страждають хребет і ноги - а це сприяє появі хронічних захворювань внутрішніх органів. Коли людина сидить, то шийний і поперековий відділи відчувають потужне навантаження. Кров в районі шийних хребців слабо надходить у мозок, зір погіршується, і з'являються головні болі. Постійно сидяча робота, яка тягне за собою ще й ряд певних захворювань, починається з порушення кровопостачання м'яких зовнішніх тканин і сідничних м'язів.  Через це і виникає необхідність у вишукуванні найбільш раціональних фізіологічних методів боротьби з нестачею рухової активності. Одним з таких  є система фізкультхвилинок, енергізаторів та динамічних пауз, яка компенсує недостатню рухову активність
У порівнянні з сигаретами, алкоголем чи наркотиками звичайні стільці зовсім не здаються небезпечними для здоров'я. Однак медичні дослідження показують, що сидячий спосіб життя змушує організм накопичувати цукор і жири, що підвищує ризик розвитку діабету 2-го типу.     
Але чому сидячий спосіб життя такий небезпечний для здоров'я. Виявляється, коли ми стоїмо, наші м'язи напружуються, щоб зберегти вертикальне положення тіла. І м'язи відіграють дуже важливу роль у фізіологічних процесах організму. Так, м'язові скорочення дозволяють організму переробляти цукор в крові і перетворювати його в енергію. Крім того, в стоячому положенні організм виробляє більше ферментів, що розщеплюють жир в крові.
Якщо переважає сидяча робота, то не потрібно чекати появи перших ознак захворювання, а кране правильно і грамотно оформити свою роботу. А в дитячих колективах тим більше заставляти дитячий організм рухатися та ще й динамічно.
І медикам, і психологам всього світу давно вже відома користь танцю, танцювальних рухів  для організму людини. І якщо навіть вам доводиться багато часу проводити на роботі, і вам здаються марною тратою часу всякі там "танцюльки" - не поспішайте відмовляти собі в задоволенні. Ще древніми індійцями було точно підмічено: "У танці - саме життя". І це не просто слова - саме танець може моментально наповнити тіло життєвою енергією і привнести в життя нові і дуже яскраві фарби. Танець створює настрій. Ви здивуєтеся, наскільки динамічні рухи тіла здатні приводити в форму, змушувати посміхатися і любити життя. Танці офіційно і досить давно визнані ліками. Адже їм не тільки під силу піднімати настрій, а й рятувати від багатьох серйозних недуг. Душевні стани людини пов'язані безпосередньо з рухами його тіла. Іншими словами, якщо рухатися певним чином, можна легко вплинути на стан своєї душі. Притисніть руки до сердець і прислухайтеся до своєї душі - тоді ви зрозумієте, чи потрібно танцювати. Навіть найбільші печалі, страхи й негативні думки залишають людину під час танцю.

Динамічні вправи легко знімають не тільки напругу в м'язах - покращують психоемоційний стан і сприяють підвищенню інтелектуальних здібностей. Особливо відчутну користь динамічні рухи приносять тим, хто схильний до накопичення в собі негативних емоцій, хто не вміє вчасно розлучатися з ними без нервів, істерик і ризику для інших. Динамічні вправи виводить з найважчої депресії і допомагає по-новому подивитися на навколишній світ. Люди, що багато рухаються живуть виключно довго. А діти, які рухаються постійно - здоровіші. І притча «Все в твоїх руках» є гарним доказом того, що лише від нас залежить чи буде наше життя щасливим, здоровим, яскравим та неповторним. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий